Praktické vany do kufru s protiskluzem a bez něj

Snad každý řidič má dostatečnou zásobu více či méně vtipných příběhů o tom, jak vznikla ta či ona skvrna na koberečcích či v kufru. Přitom se stačí podívat po správném produktu, pomocí kterého se lze těmto malým katastrofám jednoduše vyhnout.

Pro špínu, skvrny i další nečistotu v kufru je tím řešením takzvaná vana – doplněk za pár stovek, který však ušetří spoustu starostí, nervů i případných peněz spojených s dalším čištěním. Nečistoty neohrozí podlážku, vanu lze navíc v případě problémů vytáhnout a jednoduše omýt vodou.

Po jaké vaně ale sáhnout? Poradíme, na co si dát při výběru pozor a do čeho se vyplatí při nákupu vany investovat trošku víc peněz.

Na materiálu záleží

Obecně se vany do kufru vyrábí z gumy, plastu nebo jejich kombinací.

Plastová vana je tou nejlehčí a nejlevnější variantou, oproti ostatním kouskům má ale občas tendenci praskat. Právě díky této vadě pak může hrozit, že všechno, před čím se snažíte uchránit (tekutiny, prach, psí chlupy či další nečistoty), pronikne prasklinou k podlážce.

Gumové vany jsou výrazně odolnější. Lze je navíc skládat, v případě vyjmutí tak nezaberou zdaleka tolik prostoru jako plastové vany. Manipulaci s nimi ale může trochu zhoršovat větší váha. Některé levnější kusy navíc nedrží požadovaný tvar.

Zlatá střední cesta, vana do kufru kombinující plast a gumu, si bere to nejlepší to z obou světů. Nehrozí prasknutí, dokážete ji složit a zároveň dobře drží v kufru tvar. Kdybychom tedy měli doporučit, doporučíme právě ji. 

vany do kufru auta

Jakou vybrat výšku?

Výška lemu by měla odrážet způsob, jakým kufr využíváte. Například při častém převážení tekutin by neměla být vana úplně nízká – v případě převrácení nebo otevření tekutého nákladu se obsah přes okraj snadno přelije. Naopak, nákupem příliš vysoké vany riskujete horší manipulaci. Pokud tedy plánujete doplněk často vytahovat, chce to spíše subtilnější kousek.

I tady můžeme doporučit kompromis: vanu s okrajem okolo 6 cm. Takto vysoký lem úspěšně zabrání průniku tekutiny a zároveň není neprakticky vysoký.

 A co s tím protiskluzem?

Ve chvíli, kdy už člověk uvažuje o investici do vany, převáží zřejmě občas náklad hrozící zašpiněním interiéru. Ať už pevný, kapalný, či sypký. Nebo, v případě domácích mazlíčků, živý.

Vaším cílem by v takovýchto případech mělo být maximální zabezpečení kufru i nákladu v něm. Jestliže věci a zvířata v kufru divoce létají tam a zpět, tomuto cíli jste se úspěšně vyhnuli. Proto je také lepší volit vanu s protiskluzovým povrchem. Ten zabrání zbytečnému pohybu všeho, co do kufru vložíte.

Za model s protiskluzem zaplatíte o něco víc (řádově o několik desítek korun), za ty starosti to ale stojí.

Vzhůru k čistotě

Vybrat si tu správnou vanu můžete na mnoha místech – v kamenných prodejnách i online obchodech.

Skvělý výběr mají například na autodoplnky-obchod.cz.

 

 

 

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.