Převratné technologie ve výrobě pneumatik

Pneumatika

První moderní pneumatiku nechal v roce 1888 patentovat John Boyd Dunlop. Byla vyrobená ze zahradní hadice a Dunlop ji původně použil na tříkolku svého syna. Od té doby urazil vývoj pneumatik dlouhou cestu a dnes můžeme typ a kvalitu přezutí bez nadsázky označit za jeden z klíčových parametrů na celém autu. Jak šel s vývojem pneumatik čas a které milníky v historii lze označit za ty nejdůležitější?

Dělení na zimní a letní pneumatiky

První dezény vhodné na jízdu v zimních podmínkách vyvinula v roce 1934 finská firma Suomen Gummitehdas Osakeyhtiö, předchůdce dnešní společnosti Nokian. Stejně tak se právě ve Finsku začaly pneu na zimu přezouvat ze zákona, a to už v roce 1978. Dnes tak můžeme v závislosti na sezóně obouvat zimní nebo letní pneumatiky, dosahovat tak co nejlepšího výkonu svého vozu a zároveň lépe dbát na vlastní bezpečnost.

První bezdušové pneumatiky

Vůbec první patent na bezdušové pneumatiky byl registrován už v roce 1928; použitelné varianty, které šly do prodeje, ale vytvořila téměř o 20 let později společnost BFGoodrich. Jízda na těchto typech pneu je bezpečnější, protože v případě propíchnutí zabraňuje úniku vzduchu speciální vrstva gumy s integrovanými žebry.

První run-flat pneumatika

Ještě dál došel vývoj díky dojezdovým pneumatikám. Ty mají zpevněné bočnice, a řidič tak v případě defektu ve vyšší rychlosti nejenže okamžitě nehavaruje, ale navíc se svým vozem dojede bezpečně až do cíle.

Ačkoliv první pokusy o výrobu „nezničitelných“ pneu sahají až do 19. století, první dojezdové modely, nazvané run-flat, spatřily světlo světa v roce 1978 díky firmě Goodyear. Sériová výroba se rozšířila od roku 2004, dnes už „runflaty“ pořídíte zcela běžně.

Nezávislé testy pneumatik

Vývoj pneumatik se v dnešní době stále zrychluje, výrobci přicházejí každoročně s dalšími novými typy zimních, letních i celoročních dezénů. Na trhu vzniká velká konkurence a k dostání jsou jak cenově příznivé, tak špičkové modely. Z toho samozřejmě profituje řidič, který může lépe vybírat ideální pneu podle vlastních preferencí. Zároveň ale může být pro leckoho obtížné se zorientovat v nabídce.

Situaci usnadňují moderní, nezávislé testy specializovaných magazínů nebo domácích i zahraničních autoklubů. Před začátkem každé sezóny tak můžete nahlédnout na výsledky testů letních pneumatik nebo zimních dezénů. Uděláte si tak lepší obrázek o důležitých vlastnostech – např. vliv na spotřebu paliva – nebo podstatných údajích, jako je brzdná dráha na různých typech vozovek.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.