7 věcí, které by vás měli zajímat, pokud si pořizujete novou kameru do auta

Kamery do auta snímají kvalitní videozáznam během vaší jízdy autem, některé dokonce na parkovišti bez vaší přítomnosti a poskytují možnost natočit důležitý materiál. Ten můžete využít nejen jako důkaz v případě autonehody či jiné události.

Jsou velmi jednoduché na používání a jejich pomoc je neocenitelná. I proto se s nimi doslova roztrhl pytel. Abychom vám usnadnily jejich výběr přesně pro vás, připravily jsme ve spolupráci s webem SmartMag.cz článek, který by si měl přečíst každý, kdo bude novou kameru vybírat.

Je v něm hned 7 věcí, které by vás měli zajímat, pokud si chcete novou auto kameru koupit.  Tak pojďme na to.

1. Rozlišení kamery

Asi jedna z nejzásadnějších věcí. Nikdo nechce natáčet obraz na kameru, na kterém pak jen horko těžko rozeznáte detaily, jako jsou důležité SPZ vozidla, nápisy či značky. I z tohoto důvodu chcete kvalitnější a vyšší rozlišení kamery.

Minimum by pro vás měla být HD kvalita (HD 720p). Ta by vám měla zajistit přehledné rozlišení, avšak na dálku či ve zhoršených podmínkách ani HD nemusí stačit.

Ideální tedy zaměřit se na FULL HD rozlišení 1920x1080, které nabízí většina lepších kamer a několik levnějších výrobců.

2. Kapacita pro ukládání záznamů

Neméně důležitá věc. Pokud natáčíte, chcete mít zaznamenáno z jízdy co nejvíce. Záznam ukládáte nejčastěji na tzv. MicroSD karty jejíž minimální povolený rozsah by podle nás měl být alespoň 64 GB.

I zde platí úměra, že čím lepší obraz (ve vyšším rozlišení viz první bod) zaznamenáváte, tím více kapacity na ukládání videa spotřebováváte.

Jen pro představu, hodinové video v HD kvalitě bude mít cca 1-2 GB. Kdežto video ve FULL HD kvalitě může mít dokonce 6 GB a více.

3. Kvalita obrazu v noci

Jasná kvalita obrazu i v noci by měla být samozřejmostí, přeci nechcete kameru používat jen přes den. Události probíhají pořád, ať je den či noc. Neptají se.

V některých případech pomůže pouliční osvětlení od lamp, avšak vaše kamera by měla zvládnout natáčet i během večerní jízdy. Mrkněte třeba na toto video, které zaznamenává dostatečně provoz před automobilem.

4. Velikost kamery

Určitě se mnou budete souhlasit, že auto kamery nejsou za oknem auta kdovíjak hezké. Navíc je musíme umístit tak, aby zaznamenávali obraz před autem, v některých případech pak mohou vadit při rozhledu.

Vyhněte se velkým kamerám, raději sáhněte po menších rozměrech, ale mějte bezpečný výhled. Přeci nepotřebujete velký displej, abyste si prohlédli záznam přímo na místě, to můžete udělat v počítači nebo chytrém telefonu.

5. Automatické zapínání / vypínání

Některé kamery fungují tak, že se zapínají společně s nastartovaným a vypnutým motorem. Za prvé chcete jednoduché používání a manuální zapínání často vede k tomu, že kameru ani zapínat nebudete.

Za druhé jen se zapnutou kamerou využíváte naplno jejích funkcí a k čemu byla určena.

A za třetí pamatujte na Murphyho zákony, které říkají, že zrovna v den nezapnutí kamery ji budete patrně potřebovat nejvíce. Neriskujte to. Automatické zapínání a vypínání kamery by mělo být samozřejmostí.

Některé kamery mají navíc funkci automatického zapnutí v případě, že zaznamenají pohyb před autem. Je to například na parkovišti, kde si tak můžete chránit přední a část boků auta například před parkujícími nebo naopak vypakovávajícími vozidly.

Situace na parkovištích u obchodních domů jistě dobře znáte a občas tam dochází k odřeninám spoilerů. V tomto případě budete mít důkazní materiál, se kterým se můžete obrátit na příslušené orgány.

6. Záznam musí probíhat ve smyčce

Další z důležitých vlastností, kterou ovšem disponuje většina kvalitnějších auto kamer. Záznam se ukládá tzv. do smyčky.

To znamená, že pokud se vám zaplní externí úložiště, mohou nastat dvě věci: kamera přestane nahrávat (to je špatně) nebo začne přemazávat starší záznamy. A to chcete.

Předejdete tak znovu vypnuté kamery v době, kdy ji budete nejvíce potřebovat.

7. Senzor nárazu

Posledním věcí, kterou si před nákupem nové kamery do auta ověřte, zda má tzv. senzor nárazu. Ten souvisí s předcházejícím bodem.

V případě že senzor zaznamená náraz, vychýlení vozu či náklon přestane přemazávat záznamy. Ochrání tak důležité záznamy v době nárazu a několika minut před ním.

No teď už víte, jakou kameru koupit. Pokud byste chtěli poradit, připravily jsme pro vás recenze kamer do auta, kde hodnotíme podle nás aktuálně 7 nejlepších modelů na českém trhu. Najdete u nás na SmartMag.cz.

Teď už vám jen přejeme co nejméně nehod a škodných událostí, ale co nejvíce podobných záznamů, jako je třeba ten, kde byl zaznamenán z autokamery letící meteor.

 

 

 

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.