Poslední kilometry české rally byly pro letošní rok zdárně ujety

Pátým podnikem letošní sezony byla úspěšně zakončena domácí představení závodů rally. Poslední závod byla Rally Vsetín, která na start vypustila přes sto posádek, ač jich přihlášených bylo ještě o chlup více. Celý podnik měl kromě rozluštění vítěze samotného závodu přinést rozluštění také do celkové klasifikace. Právě zde byla nejúspěšnější dvojice závodníků Smékal a Bisaha, jezdících na Citroënech DS3. Jezdci se představili v osmi rychlostních zkouškách dohromady měřících něco málo přes 70 kilometrů.

17 rally vsetin 2013

Oproti předchozím ročníkům byl letošní ročník vsetínského motoristického srazu neobvykle ve znamení mlhy, deště a hustých mraků, což kromě samotné náročnosti trati přidělalo jezdcům ještě vrásky kvůli povětrnostním podmínkám. Novinkou byla také lokace dvou rychlostních zkoušek v okolí Vidče, ve které se závody jely vůbec poprvé a pro jezdce tak představovaly další zpestření všedních závodních dní.

Video ze samotného závodu lze zhlédnout zde. Ten nejlépe rozjel Martin Koči s Fordem Fiestou R5, těsně následován Simonem Tempestinim, jedoucím premiérově ve voze WRC. Loňský vítěz Jaromír Tomaštík se s opraveným Subaru Impreza WRC pohyboval na třetím místě. Až na malé posuny v časových rozestupech si jezdci ponechali stejné pozice i po druhé rychlostní zkoušce. Dramatické změny v pořadí přinesla třetí „erzeta“, ve které se Tomaštík o půl vteřiny dostal do čela a na průběžnou třetí příčku se vyhoupl Jakeš. Ten však svou pozici brzy ztratil a Ital se vrátil na medailovou pozici. Druhou sekcí se hnal kupředu Koči, který stahoval z Tomaštíkova náskoku, až se mu ve druhém servisu podařilo být o tři vteřiny před Imprezou Tomaštíka.

V sedmé rychlostní zkoušce se nicméně Tomaštík opět ujal vedení a to si udržel i po dojezdu poslední části závodu. Nakonec jeho náskok na druhého Košičana Kočiho byl 3,4 vteřiny, o dalších 14 vteřin nazpět byl třetí Tempestini, který ve své premiéře s Fiestou WRC dokázal stejně technicky vybavené bratry Melichárkovy odsunout až na čtvrtou pozici. Tu si zajistili i díky odstoupení Jakeše po konci rally. Pátý byl s již více než minutovou ztrátou Dohnal, o další téměř půlminutu zpět pak byl Trněný se Škodou Fabia WRC.

26 rally vsetin

Live výsledky celkového hodnocení se postupem času stále více přikláněly na stranu Ondřeje Bisaha, který se v souboji o celkového vítěze na dálku pral se Egonem Smékalem. První rychlostní zkouška přinesla šestisekundový náskok Bisaha, který Smékal ve druhé „erzetě“ stáhl o 3 desetiny. V třetí zkoušce u Vesníku pak byl odstup již čtvrt minuty a obdobný byl i stav po polovině závodu. Druhý Semetín již odstup zdvojnásobil na více než půl minuty a Bisaha tak kráčel mílovými kroky k celkovému vítězství v Rallysprint sérii. To si nakonec zajistil s odstupem padesáti vteřin na druhého Smékala, třetí skončil po vyloučení Rujbra Kupec s Peugeotem 208 R2 a další půlminutovou ztrátou na vítěze.

Nyní již jezdce a fanoušky čeká jen slavnostní vyhlášení mistrů české rally, které se bude konat 6. listopadu na Brněnském výstavišti, kde v rotundě pavilonu A od 18 hodin proběhne tisková konference s navazující autogramiádou předních českých jezdců a v neposlední řadě také slavnostní vyhlášení. Pozvání přijal také Ari Vatanen, bývalý mistr světa v rally a čtyřnásobný vítěz Rally Dakar.

 

 

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.