Valašský deník o Valašské rally

Valsk_rally_2011_-_logo

 

VSETÍN (13.2.2011 12:37) – Ve čtvrtečním vydání Valašského deníku (10. 02. 2011) byl na straně 2 uveřejněn článek dotýkající se jubilejního ročníku Valašské rally. Vzhledem k tomu, že podle dosavadních ohlasů fanoušků Valašky ne každý z nich měl možnost se s obsahem článku seznámit, přinášíme v této tiskové informaci jeho plné a neupravované znění.

Dušan Póč – tajemník rally

 

RYBÍ, ŠTRAMBERK – Jestliže nad letošním průjezdem Valašské rally Rybím a Štramberkem dosud visel otazník, nyní už je jasno. Jak zastupitelé v obci Rybí, tak radní města Štramberk rozhodli průjezd závodu povolit.

Autor: Jana Hromočuková

Příznivci automobilových závodů na Novojičínsku ani v letošním roce nepřijdou o zážitek z Valašské rally. Přestože někteří občané Rybí i Štramberka byli proti tomu, aby tradiční závod jejich obcemi projížděl, zastupitelé i radní dali rally nakonec zelenou.

V obci Rybí padlo rozhodnutí o povolení průjezdu letošního ročníku známého automobilového závodu v úterý 8. února. Na toto datum svolala starostka obce Marie Janečková zasedání zastupitelů. „Z hlasování, jež bylo hlavním bodem zasedání, vyplynulo, že rally naší obcí nakonec v březnu projede,“ informovala o výsledku Janečková. Stejné rozhodnutí padlo také ve Štramberku. Tam o konání rally rozhodovala rada města. „Usnesením městské rady, která se konala na konci ledna, bylo stanoveno, že letošní ročník Valašské rally naším městem projede,“ uvedl štramberský starosta Jan Socha.

Obyvatelé obcí chtěli rally zakázat

Proti průjezdu dalšího ročníku Valašské rally se dosti protestovalo. Jak ve Štramberku, tak v Rybí se našli občané, jež chtěli průjezd rychlých kol kolem svých domů zakázat.

Právě z tohoto důvodu se vedení obcí rozhodlo stanovit pořadatelům podmínky, za kterých se letošní závod uskuteční. „My jsme pro pořadatele měli před odsouhlasením celkem šest podmínek,“ prozradil Socha a pokračoval: „Tou základní bylo zajištění bezpečnosti během konání závodu, to znamená zajištění úseků, kde hrozí kolize automobilů s občany.“ Stejný požadavek obdrželi pořadatelé také od zastupitelů z Rybí. „O podmínkách uskutečnění závodu vedeme s pořadateli ještě jednání, ale tím nejstěžejnějším bodem samozřejmě zůstává zabezpečení bezpečnosti během průjezdu Valašské rally,“ potvrdila starostka Janečková. Kromě vyřešení těchto dvou stěžejních problémů obdrželi pořadatelé také žádost o zajištění úklidu, včasnou a důkladnou informovanost obyvatel a zajištění autobusové dopravy, kterou páteční a sobotní průjezd automobilů, zejména ve Štramberku, omezí.

Pořadatelé Valašské rally, kteří se mimo jiné zúčastnili zasedání zastupitelů v Rybí, jsou s požadavky vedení obcí srozuměni. „Bezpečnostní opatření děláme každý rok,“ vyjádřil svůj postoj k požadavkům pořadatel Miroslav Hošák a pokračoval: „Samozřejmě, že jsou věci, jejichž zajištění není v našich silách, protože to bychom museli mít na každého diváka jednoho pořadatele. A to jednoduše nejde.“ Podle slov pořadatele se dá problémům předcházet jen tím způsobem, že také návštěvníci se budou chovat tolerantně a že budou dodržovat pravidla, která pořadatelé stanoví. „Jestliže se stane, že nějaký neukázněný divák vjede někomu na soukromý pozemek a ten z toho udělá problém, tak je to potom těžké. My chceme problémům předcházet, nechceme, aby k nim docházelo. K tomu ale potřebujeme od diváků, aby respektovali bezpečnostní opatření, zákazy, cedule,“ řekl Hošák. „Když už jsme se jednou rozhodli dělat nějakou sportovní akci pro lidi, tak se k tomu přeci musíme všichni postavit čelem. Tedy nejen pořadatelé, ale také návštěvníci,“ dodal Hošák na závěr.

Dalším požadavkem, na kterém se obě obce shodly, bylo zabezpečení parkování po dobu průjezdu závodu. „Stejně jako v Rybí, i u nás řešíme problémy s parkováním návštěvníků rally. Po pořadatelích proto požadujeme, aby přesně vyznačili místa, kde se v době konání závodu bude moci parkovat. A aby to nebylo na soukromých pozemcích, zahradách nebo třeba polích, protože tato místa zůstanou v jarních měsících po autech značně poničená,“ přiblížil další z požadavků štramberský starosta.

 

Tolik text zmiňovaného článku.

 

Organizátoři 30. Valašské rally vyzývají fanoušky, kteří na zmiňovanou valašskou automobilovou soutěž přijedou, aby slova ředitele rally Hošáka, která jsou obsahem výše uvedeného článku, brali se vší vážností. „DODRŽUJTE NAŘÍZENÍ A DOPORUČENÍ POŘADATELŮ. DŮSLEDNĚ SE SEZNAMTE S BEZPEČNOSTNÍMI LETÁKY, KTERÉ JSOU OBSAHEM WEBSITE 30. VALAŠSKÉ RALLY V SEKCI DIVÁCI (Bezpečnost – Bezpečnostní letáky).

 

 

Není valašská(é) rallye, jako Valašská rally

VSETÍN (13.2.2011 12:51) – V pátečním vydání bulvárního deníku Blesk (11. 02. 2011) byl na straně 24 uveřejněn článek pod titulkem: cituji – „Šílená nehoda ve valašské rallye. Diváka sestřelilo neovladatelné auto. Zázrak! Tohle přežil a ještě pomohl vytlačit vůz.“

Dušan Póč – tajemník rally

Nehodlám se zabývat úrovní textu Tomáše Koníčka. Jen si nedovolím nepoznamenat, že je z něj (toho textu) naprosto zřetelné, o co zmiňovanému bulváru v informovanosti veřejnosti jde. Pozitiva nebereme (pokud se netýkají tohoto tištěného periodika), toužíme pouze po krvi, skandálech a podobně.

Ale k meritu věci: Právě úvodní titulková věta v záhlaví celostránkového článku doplněného o pět fotografií, Šílená nehoda ve valašské rallye, vyvolala řadu emocí, dotazů a nejasností. „Valašská rally se už jela? Proč je na website uveden jiný termín?,“ ptají se od pátku mnozí lidé.

Jsem přesvědčen o tom, že zmiňovaný autor textu takto neuvažoval a o valašské rallye se zmiňuje v souvislosti s lokalitou, kde se vizovická motoristická akce s názvem Ve stopě Valašské zimy – Memoriál Josefa Sláčika konala. Podle mě tak psal s hlubokou nevědomostí o dané problematice. Jeho lokalizace zmiňované soutěže, při níž došlo k nemilé, ale naštěstí dobře skončené události, je totiž zejména v nepsané podobě totožná s názvem jedné z nejpopulárnějších a nejnáročnějších českých automobilových soutěží, která proběhne v okolí Valašského Meziříčí o posledním březnovém víkendu. Posuďte sami. Blesk: valašská(é) rallye; název soutěže, a znovu zdůrazňuji, jež nemá s uváděným incidentem nic společného: Valašská rally.

Toho by se profesionál neměl dopustit. Jeho informace, ať už vědomá či nevědomá, je totiž naprosto zavádějící, matoucí a poškozující dobré jméno organizátora jubilejního třicátého ročníku Bonver Valašská rally 2011.

Proto všechny, kteří se na organizátory Valašské rally obrátili s žádosti o vysvětlení, ale i ty, kteří nad vším, co zmiňovaný bulvární článek uvedl, tiše dumají, ubezpečuji: Automobilová soutěž zařazená do sedmidílného seriálu MEDIASPORT Mezinárodní mistrovství České republiky v rally, Valašská rally, nemá s bulvárně popsaným incidentem nic společného. Bonver Valašská rally 2011, její 30. ročník, proběhne ve dnech 25. – 26. března 2011 a vše potřebné o její přípravě naleznete na jejich website www.valasskarally30.webnode.cz.

 

Tiskové informace

 

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.