Barumka hledá vítěze

kopecky1 barum

52,Barum Czech Rally Zlín 2023 obstarala předposlední díl PSG mistrovství ČR v Rallye. Ale hlavně pokračování seriálu mistrovství Evropy. A právě Barumka mohla letos sehrát zásadní roli, neboť extovární pilot Hyundai Haydon Paddon již zde mohl s předstihem získat titul mistra, čímž by se stal první evropským šampionem nenarozeným v Evropě.

kopecky barum

Prolog soutěže obstarala páteční kvalifikace a následná již tradiční večerní speciálka v centru Zlína, kterou podle odhadů navštívilo neuvěřitelných 30 000 diváků. Posádky zde startovaly v obráceném pořadí a Show tak vyvrcholila těsně před půlnocí, průjezdy nejrychlejších mužů letošní Evropy.

Sobotní ráno už se neslo ve znamení klasických rychlostních zkoušek v okolí Hostýnských vrchů a divák se mohl těšit z návratu znovuobjevených úseků.

Naopak zejména domácí fanoušky jistě nepotěšily problémy domácích favoritů. Kupříkladu Filip Mareš vstal levou nohou a celou ranní sekcí se spíše protrápil. O moc lépe na tom nakonec nebyl ani domácí miláček Erik Cais. Od rána ukazoval dobrou rychlost a krátce i držel vedení, konec jeho nadějí však znamenal druhý průjezd RZ Kateřinice a víc než minutu dlouhá ztráta zapříčiněná defektem. Je třeba však vyzdvihnout, že ani nastalá situace mu nevzala chuť bojovat a on se dokázal vrátit do první desítky absolutního pořadí.

Z boje o první místo však vypadl a uvolnil, tak místo pro tradiční souboj letošního roku mezi Janem Kopeckým a Václavem Pechem, okořeněným navíc ještě o výborně jedoucího Miklóse Czomóse.

 pech barum

Souboj to byl dramatický a oba čeští favoriti si pořadí několikrát prohodili, navíc skutečnost, že Pech projížděl zkoušky téměř dvě hodiny po Kopeckém držela fanoušky v neustálém napětí. Nakonec byl tím rychlejším právě Pech, který si tak poradil s nevýhodou zadní startovní pozice. A i když nakonec nemohl být kvůli propadlé homologaci vyhlášen absolutním vítězem. Mohl se radovat, alespoň z jednoznačně největších ovací od diváků, kteří si budou jistě dlouho pamatovat kdo byl tím nejrychlejším.

 

Autor: Eda Suchý

 

 

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.